top of page

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye'de mühendislik ve mimarlık mesleklerinin tanımını yapan ve bu tanımı her zaman güncel tutmayı başaran, geleneksel yapısını korurken modern eğitim ve öğretim ortamlarını öğrencilerine sunan, güçlü yurt dışı ilişkileriyle öğrencilerinin sadece ülke sınırları içinde değil, uluslararası ortamlarda da öncü olacak şekilde yetiştiren bir devlet üniversitesidir.

İTÜ`nün dört ana kapısında ( Akademik Kapı, 1773 Kapı, Borsa Kapı ve Etiler Kapı) bulunan Otopark Yönetim Sistemi tedarikçisi olan Sensormatic Güvenlik Hiz. Tic. A.Ş. tarafından çözüm ortağı olarak Erben Kontrol Sis. A.Ş. tercih edilmiştir. Avrupa`nın en büyük otopark sistemi üreticisi olan Alman Scheidt & Bachman ürünleri 7 giriş, 7 çıkış ve 3 çıkışta ödeme yapısına Plaka okuma , Karayolları Genel Md. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve akıllı kimlik kartı okuma özellikleri eklenerek, teknoloji üniversitesine en son teknoloji ürünleri kullanılmıştır.

Üniversitenin içerisinde bulunan fakülte bölümlerinin otopark alanlarının giriş/çıkış kontrolü için 9 giriş, 9 çıkış, akıllı kimlik kartı okuma ve HGS sistemi olan bölünmüş alan (nested area) mevcuttur. Sadece öğretim görevlileri, akıllı kimlik kartı ve HGS sistemi ile giriş – çıkış yapabilmektedir. Dışarıdan gelen misafirler araçlarını ana bina içindeki bölümlere bırakabilmektedirler.

Sistemin işleyişi Türkiye`de ilk olarak çok fonksiyonlu yapı kullanılarak; hem abone araçların hem de misafir araçların güvenle, hızlı ve rahatça giriş çıkış yapabilmeleri sağlanmıştır.

Abone araçları öncelikle plaka okuma sisteminde kayıtlı iseler otomatik olarak geçiş yapabilirler. Eğer plaka okuma sisteminde kayıtlı değil iseler varsa önce HGS etiketi, yoksa bilet verme makinası üzerinde mevcut bulunan akıllı kart okuyucuya kimlik kartını okutarak geçiş yapabilirler.

Ayrıca abone olmayan misafirler için plaka bilgisi aldıkları biletin üzerine yazılarak sistemin güvenli ve hatasız çalışması, ödeme noktasında da ücretini ödeyerek sorunsuz hizmet alması sağlanır.

Scheidt & Bachman otopark giriş ve çıkış işlemlerini otomatikleştirmek, çıkışta park ücreti hesaplamasını basitleştirmek ve ayrıca otopark işletmeciliğinde daha fazla verimlilik sağlamak amacı ile kurulmaktadır. Aynı zamanda bu sistem, otomatik olarak bilgi toplama ve etkin bir otopark yönetimi için gerekli mali ve istatiksel bilgilerin kaydedilmesini ve de özel rapor yapılmasını sağlayan Entervo Analitics ile güzide üniversitemize yakışır dört dörtlük bir işleyiş sağlamaktadır.

Türkiye`mizin gururu olan üniversitelerimizden İTÜ`nün otopark yönetim sisteminde uzun yılların tecrübesine sahip firmamızın tercih sebebi olmasından memnunluk ve gurur duyarız.


Kontrol edebilirseniz yönetebilirsiniz…

bottom of page